Titanfall

CDH.cz - hry na PC, PS, XBOX - Česká databáze her


Shadow of the Tomb Raider

Shadow of the Tomb Raider

VývojářiEidos Montréal
VydavatelSquare Enix
Typ hrySamostatná hra
LicencePlacená hra - porovnat ceny eshopů
Herní sérieTomb Raider
OdkazyOficiální stránky
ŽánrAkční, adventura
MultiplayerNe
ČeštinaCZ Neoficiální překlad do češtiny
Datum vydání14. 9. 2018
Hodnocení hry (6):
75%

HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdička
PEGI 18 PEGI 18 ratingXzone

Popis PC hry Shadow of the Tomb Raider
Lara Croft vstupuje do další kapitoly svého života. V Shadow of the Tomb Raider se v kůži neohrožené hrdinky podíváme do Mexika a k Mayským pyramidám, kde bude zachraňovat svět před apokalypsou. (Přidal: jin.jim)

Přidat komentář - ohodnoťte tuto hru

Fluke - 17.1.2019  (Hodnocení: 70 %)
Solidní sedmička. Crystal Dynamics vložili hru do rukou Montrealského Eidosu, aby dokončil přerod Lary do Tomb Raidera, kterého známe z mnoha předchozích iterací.
Nevím ale, proč se tak stalo, a považuji to za chybu z hlediska vývoje Lary. Předchozí dvě hry byly konzistentní, nejen díky stejnému studiu, ale právě díky tomu, že scénář měla pod palcem Rhianna Pratchett. Dostalo se nám tak dvou her, které opravdu psala žena.
Nyní se otěží scénáře znovu chopili muži, a to dva. Nic proti jejich kvalitám, ale je poznat, že jde o jiný pohled na postavu, a vývoj Lary se víceméně neposune. Navíc některé flashbacky kolidují s fakty z minulých dvou her. Z tohoto pohledu je to škoda, a opravdu lze nový Tomb Raider částečně nazvat datadiskem minulého dílu.
Nyní však k druhému pohledu, hra už neobsahuje tolik blbostí okolo, jako Rise, a více se blíží k prvnímu dílu, což je plus. Neotravuje Vás zbytečným multiplayerem, a je celkem radost jí hrát. Vypadá nádherně, vše je velmi dobře zpracované, a mohu říci, že jsem se bavil. I když jsou Hrobky celkem jednoduché, tak je radost je procházet. Sama o sobě je tedy velmi zábavná, a pokud by neexistoval předchozí díl, tak bych snad i zvednul hodnocení. Velmi příjemná je i možnost vypnutí veškerých nápověd, kdy musíte přemýšlet, kam skočit. Není to těžké odhalit, proto to velmi doporučuji. Též obsahuje různorodé nastavení obtížnosti bojů, hádanek, apod, což je pozitivní jev.
Co mě asi nejvíce nakrklo jsou tentokrát věci, které Vás vytrhnou z děje uvěřitelnosti, kterou chce Tomb Raider stále mít. A tím nemyslím přístup postav, které vůbec nepřekvapuje nadpřirozeno (mě by taky nepřekvapilo po minulých dílech), mám na mysli gamedesign skoků, které Lara provádí, jsou tak mimo realitu nejlepšího atleta na planetě zemi, že je to doslova nepříjemné (opravdu je těžké naprogramovat, že bude skákat s lanem?). Dále questy postavené na tom, že Lara předstírá, že je místní a převleče se, se strážemi si však povídá jako rodilá britka (cizí jazyky lze vypnout, pak všichni mluví anglicky) jsou brutální nonsense, zejména při dnešních možnostech. Koho to vůbec napadlo?
Hra není jen o zábavě a zpracování, ale také o příběhu, zejména zde, o tom, že dává smysl. Proto je to podle mě pouze solidní sedmička. Vůbec se jí, ale nevyhýbejte, obzvlášť pokud jste předchozí dvě hry hráli. Nebudete zklamáni, jen to prostě mohlo/mělo být lepší.

jin.jim - 24.3.2020  (Hodnocení: 60 %)
Jejda! I tak bych mohl shrnout tento díl. Od třetího Tomb Raidera jsem čekal hodně, po předchozích dobrodružstvích jsem se těšil na zakončení této trilogie, ale místo toho se mi dostalo lehce nadprůměrného Shadow of Tomb Raider.
Proč jen lehce nadprůměrného? Začněme kladem - hra Vás vyhodí v krásném pralesním prostředí, sem tam občas střiženým malými vesničkami a osadami, ty jsou většinou zpracované výborně a je radost se jimi procházet, ale na druhé straně zde nehrozí žádné reálné nebezpečí, jak vývojáři před vydáním avizovali. Občas se střetneme se šelmou, ale to opravdu jen občas - a ne, není to tak smrtelné nebezpečí, které byste očekávali, není těžké tyto šelmy zdolat.
Problém vnímám spíše ve městech, sice jsou hezky zpracovaná (ve většině případů), ale zejí skoro prázdnotou - ano, pohybují se zde NPC, ale jejich činnost? - Ehm, co to je? Volně se potulující nebo dokonečna opakující stále jednu a tu samou činnost - takový je běžný život v Shadow of Tomb Raider. A moc tomu nepomáhají neustále se opakující tváře u hromady NPC - měl jsem pocit, jako bych u mužských NPC potkával tak tři tváře stále dokola. Budiž - dejme tomu, ale rozhovory s nimi - ne, děs a bída (ještě k tomu Lara hovořící v angličtině a všichni ji bez problémů rozumí), nehledě na vedlejší mise, které jsou povětšinou doprovázené dost nudným příběhovým pozadím. Samotné mise jsou tak půl na půl - některé zábavné, jiné nudné a zbytečné. A k tomu se váže další výtka - co má sakra znamenat ta orientace v nabídce misí? Chci si nějakou zobrazit a ono mi to přeskáče na úplně jinou, rozklikne jí to, když si na ní tedy najedu myší, tak to zase skočí jinam a takhle stále dokola, takže vlastně 10 minut strávíte hledáním správného bodu pro zobrazení té mise a místa pro její spuštění.
Shadow of Tomb Raider by měl stavět na parádním příběhu... Nutil jsem se, abych to vůbec dohrál! Lara by mohla mít po těch letech už trochu zkušeností a ne se chovat jako hysterka. Přitom příběh začíná tak suprově - riziko zániku civilizace, pohromy - povodně, zemětřesení apod. a pak je to najednou upozaděné naprosto nezáživnými postavami. To bylo v sérii poprvé, co jsem k Laře nezískal sympatie. Jediný, kdo získal mé sympatie, byl Jonah a ten malej klučina, který měl jako jeden z mála logické uvažování, nikoliv styl Lara- Rambo - všude naběhnu, vystřílím to, bez ohledu na počet mrtvých... Ano, Lara už se ze svého první zabití oklepala, ale tohle? Není to přece jen trochu moc? Zvraty nevyjímaje, jsou tak nečekané asi jako to, že spousta lidí vnímá tuhle hru jako průser. Je to škoda, být záživnějších a oblejších postav, mohl příběh získat zcela jiné grády, mohly i odpadnout nudnější vedlejší mise a hlavní příběh mohl zavést i na místa, kam vedly mise vedlejší, ale to se nestalo.
Abych jen nekritizoval, musím pochválit parádně zvládnuté ovládání, optimalizaci a také příjemné hádanky. A co se mi opět nejvíce líbilo, byly hrobky a objevování podobných míst - to bylo zpracované povětšinou dobře. Za zbytečnost naopak považuji crafting, který jsem využil pouze k výrobě šípů a "léčivých injekcí".
K dobru sloužil také strom dovedností, který je příjemně rozvitý a hráč se k němu dostává postupně, lokace, v nichž se Lara pohybuje - i na ně je radost pohledět, obratem to ale všechno kazila UI a pocit ze střelby (krom luku). Herní doba byla dostačující, za okolností, že by příběh byl záživnější, bych ocenil i mnohem delší příběh. Vyústil dle očekávání, žádného hlubšího "Stínu nad Larou Croft" jsme se bohužel nedočkali, ale ještě musím příznivě ohodnotit mise z dětství Lary, které byly prostě a jednoduše parádní a jen škoda, že jich nebylo více.

Sečteno podtrženo, nový Tomb Raider sráží plané sliby vývojářů, kdepak parádní příběh, nebezpečná divočina nebo snad stín nad Tomb Raiderem, pouze další hra v sérii, které s tímto dílem dochází dech po stránce příběhové. A je to škoda, příběh je na poměry série fajn, jen ty nudné postavy v něm vystupující a předvídatelné zvraty ho táhnou dolů. K tomu si připočtěte některé prvky, které jsou na takovou hru opravdu ostudné (UI, opakující se tváře, všichni rozumí angličtině apod.) a hodnocení to pravděpodobně srazí. Naopak chválím vydařené lokace, postavu Jonaha, která se na rozdíl od Lary vyvinula, sekvence z minulosti, hádanky, hrobky a podobná místa a nakonec i znázornění některých katastrof. Jen bych příště vývojářům doporučil se do toho víc opřít, udělat hru dospělejší a klidně temnější a hlavně vytvořit třeba méně, ale zato o to více zajímavějších postav.

Screen ze hry Shadow of the Tomb Raider

Další obrázky hry Shadow of the Tomb Raider

Teaser Trailer - English PEGI

Další videa hry Shadow of the Tomb RaiderHODNOCENÍ HRY Shadow of the Tomb Raider PRO VÁŠ WEB


CDH.cz
<a href="https://www.cdh.cz/pc/Shadow-of-the-Tomb-Raider-48513/" title="Hodnocení hry Shadow of the Tomb Raider"><img src="https://www.cdh.cz/api.php?hra=Shadow+of+the+Tomb+Raider&amp;platforma=pc" alt="Shadow of the Tomb Raider" width="160" height="31"></a>


Přihlaste se

Jméno:
Heslo:
Pamatovat

Sledujte nás

Nejnovější obrázky

Fallout 76
Fallout 76
Fallout 76
Fallout 76
Fallout 76

Soutěž s CDH.cz

Anketa

Plánujete nákup nové herní konzole?

Plánuji koupit XBOX ONE

16 %

Preferuji PC

46 %

Vystačím si se starší konzolí

12 %

Preferuji jiné stroje :)

9 %

Plánuji koupit PS4

18 %

Celkem hlasů: 8592


Hra Warthunder zdarma