Titanfall

CDH.cz - hry na PC, PS, XBOX - Česká databáze her


Warcraft III: Reign of Chaos

Warcraft III: Reign of Chaos

Vývojáři Blizzard Entertainment
VydavatelSierra Entertainment
Typ hrySamostatná hra
LicencePlacená hra - porovnat ceny eshopů
Herní sérieWarcraft
OdkazyOficiální stránky
ŽánrStrategie
MultiplayerSíť
Datum vydáníČervenec, 2002
Hodnocení hry (81):
84%

HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdička
PEGI 12 PEGI 12 rating

Popis PC hry Warcraft III: Reign of Chaos
Již třetí pokračování legenárdní RTS hry Warcraft z dílen Blizzard Entertainment. Tentokrát se kromě Lidí a Orků objeví i nové dvě rasy a to: Temní elfové a Nemrtví. Ubrání se svět před Plamennou legií. A to vše v 3D kabátku. (Přidal: arifull)

Přidat komentář - ohodnoťte tuto hru

Bartyx - 4.3.2009  (Hodnocení: 90 %)
Skvělá strategie, která má asi nejlepší příběh ze všech her žánru.

gameover - 13.2.2009  (Hodnocení: 85 %)
Dobře udělaná strategie. Můžete hrát za jednu ze 4 ras - orkové, lidi, nemrtví a elfové. Považuju to za středověkou hru (s fantasy prvky), ale je tu tak trochu současnosti (křáp co vypadá jako letadlo). Filmečky jsou graficky špičkové.

Fluke - 24.8.2008  (Hodnocení: 90 %)
Zkráceně jedna z nejlepších fantasy strategií co existuje. Blizzard udělal jeden z nejlepších singlů v RTS, co existuje, s perfektním příběhem a základem pro World of Warcraft. Nemálo se na tom podílí mix RPG a RTS. Kdo chce do úvod do světa WoW, měl by si zahrát Warcraft 3 ;) Ještě více se vyřádil na multiplayeru, který mě kvůli obtížnosti sice moc nechytl, ale s přáteli na síti je to dobrá volba. Jediné co bych zkritizoval je, že v Čechách vyšla dabovaná verze, která kazí perfektní herní zážitek a atmosféru.

Jeržik - 25.8.2008  (Hodnocení: 90 %)
Blizzard opět neklamal. Do svého skvěle promyšleného světa zasadil osudový příběh, okořenil to výbornou grafikou a přidal stylovou hratelnost. Jak singl, tak multipayer se stali legendami. Nikdy nezapomeneme. Minimálně do příchodu čtvrtého dílu.;)

Carlosini - 13.9.2008  (Hodnocení: 90 %)
Blizzard je blizzard a se strategiemi to prostě umí. Warcraft je důkaz místo slibů.

Articless - 25.8.2008  (Hodnocení: 90 %)
I po šesti letech stále RTS co dokáže zaujmout a pobavit. Blizzard prostě nedělá špatné hry.

fleury08 - 30.5.2009  (Hodnocení: 90 %)
Blizzard nezklamal! Zase ukázal, že hry umí dělat. Warcraft III navazuje o několik desítek let po Warcraftu II a drží si svoje kvality jak po technické tak hratelné stránce. Musím dodat že dabovaná verze se velmi VELMI povedla.

GTA4 - 29.5.2009  (Hodnocení: 100 %)
hodně dobrá hra

baca12 - 7.5.2010  (Hodnocení: 90 %)
Absolutní klasika mezi strategiemi. Pěkné grafické zpracování postav i map. Dobrý příběh.Povedený český dabing.

jawany33 - 22.2.2011  (Hodnocení: 90 %)
JEdna z nejlepších strategií i dnes. Plus skvělý datadisk a modifikace DotA. To prostě musíte hrát!

JayCZ - 8.3.2011  (Hodnocení: 95 %)
Pro mne jedna z nejlepších strategií. Kampaň má nápad a vlastní hra je dobrý trenink pro multiplayer. Více snad ani napsat nemohu. Příběh je suprový a není snad mise, která by nudila. Jednotky jsou výborné a když na ně stále klikáte vydávají ze sebe vtipné hlášky. Spokojenost.

byron.lord - 1.7.2011  (Hodnocení: 95 %)
tato hra přivedla spousta lidí k zálibě ve strategiích.

russia - 7.5.2012  (Hodnocení: 100 %)
Nej hra jsem celej na těšenej až ju dostanu.Měl jsem demo ale to byl nářez.

DonErDyk - 11.12.2012  (Hodnocení: 95 %)
klasika vsech klasik :)

Chrobak - 29.4.2014  (Hodnocení: 85 %)
Rozsáhlá kampaň s hodně tuctovým příběhem, ani graficky hra zrovna neoslní, přesto se jedná o naprostou špičku ve svém žánru a fanoušci dobrých strategií rozhodně ve třetím Warcraftu naleznou velkou porci zábavy.

ACDC - 25.8.2015  (Hodnocení: 85 %)
Nádherná hra, nad kterou pořád trávím dost času. Příběh, grafika, naprosto dokonalé.

H34D - 28.8.2021  (Hodnocení: 95 %)
Warcraft III dost možná navždy zůstane nejvýznamnější hrou mého života. Ačkoli jsem pár let ztratil i u jiných her, Warcraft III je takové moje „poprvé“. Poprvé ve mně zapálil ten oheň, který hořel pro ten pocit „být nejlepší“, oheň, který ve mně pěstoval vytrvalost, cílevědomost a pečlivost, kterou jsem si snad přenesl i do života, ale zároveň oheň, který mě samotného tolikrát spálil a v závěru přinášel možná více frustrace než potěšení. Obtížné bylo ho uhasit a vlastně mám pocit, že něco malinko ve mě doutná dodnes. Něco, co by se chtělo přenést do minulosti, kdy se vše zdálo tak jednoduché – přijít ze školy a spustit Battle.net. Hrát hru, pokecat s lidma, občas se pohádat, zasmát se, skamarádit se, hrát hru… Cestovat na turnaj, běžet zkratkou na nádraží a omylem někomu přeskočit plot rodinného domu, nechat parťáka vyhodit na hranicích se Slovenskem, protože si zapomněl občanku, vystoupit na prázdné pláni, když vlak zastaví na červenou, spát v noci v Čadci vedle bezdomovce, vystavit si v práci pohár mistra České a Slovenské republiky… Nikdy tyhle časy nebudou zpět a nikdy se nebudou moct zopakovat. Zůstávají jen vzpomínky.

Kromě mírného pohonění se ale nabízí trojice zásadních otázek: 1) Jaká je Warcraft III vlastně hra? 2) Dokáže tento komentář říct i něco nového? 3) Zvládnu konečně napsat něco, co bude Garretovi sahat aspoň po kotníky? Snad dvakrát ano ze tří nebude tak špatná bilance…

S odstupem času nemohu Warcraft III označit vyloženě za revoluční, ale přesto se Warcraft III stal milníkem žánru hned ze dvou důvodů. První je skutečně způsob, jakým je třeba hru ovládat a přemýšlet v ní, a to především v multiplayeru (více viz níže), druhý důvod ukázal až čas – Warcraft III symbolizuje počátek úpadku (duelových) RTS. Však vzpomeňme, že DOTA se zrodila právě jako custom mapa Warcraftu III, a nakonec nepochybně přispěla i k jeho nevyhnutelnému úpadku (scénář Arthase vraždícího svého otce se opakuje). V současnosti se popularita Warcraftu III pohybuje odhadem až v závěsu za Age of Empires II: Definitive Edition. Bohužel zatímco AoE: DE disponuje špičkovou oficiální podporu, tak péče o W3 byla mnoho let u ledu jen proto, aby se (ne)slavný Remaster vložil do rukou ještě větších čučkařů, než česká Bezpečnostní informační služba (muhaha).

Po stránce hratelnosti vnímám hrdinu na bitevním poli vlastně jako takový logický důsledek tehdejšího vývoje žánru, je to více sázka na jistotu než odvážný krok. Hrdinové jsou na první kliknutí úžasně zábavní, disponují řadou ničivých kouzel a abilit, dají se léčit, oživovat a jsou rychlejší něž většina potvor. Odvahu museli tvůrci projevit například, když se rozhodli nadesignovat základní jednotky tak, aby si musely vyměnit 40 ran, než jedna z nich padne (vyčerpáním?) k zemi. Proč to tak je? Warcraft III nám tím říká: na životech vojáků záleží! Bitvy se mají odehrávat v menších počtech a mají trvat dlouho. Šarvátek zažijete během každého scénáře vícero, jsou dynamické, přicházejí do nich posily, utíkají z nich zranění a všechno drasticky ovlivňují hrdinové. Každá mapa by měla být naplněna bitvami od momentu, kdy vyrobíte prvního hrdinu až do chvíle, kdy ten poslední padne. Zapomeňte na opevňování báze a vyčkávání, ve Warcraftu III se nesmíte nikdy zastavit, pouze se bleskurychle přesunovat od jednoho stanoviště neutrálních jednotek k druhému (tzv. creep).

Warcraft III je mnohem více hra taktická než strategická, ale úplně nejvíc je to hra o jakémsi správném citu pro „unit control“. V nadsázce řečeno – ve Starcraftu 1 často vítězí ten rychlejší, ve Starcraftu II ten chytřejší a ve Warcraftu III ten zkušenější. Budovatelský a ekonomický aspekt zůstal v jednoduchých základech (oproti Age of Empires), strategie, tedy výběr hrdinů a jednotek, se opakuje podle předem známého vzorce, cílem tedy není překvapit soupeře nečekanou kompozicí jednotek (Starcraft), ani zaskočit jej nečekaným útokem (Command & Conquer). Vyhrává ten, kdo v sérii mnoha bojů lépe vyexpí hrdiny, na ničem jiném nezáleží.

V bitvách je klíčový správný „focus“, tedy soustředěný útok na jednu vybranou nepřátelskou jednotku, protože za každou vraždu-smrt-zabití získají vaši hrdinové zkušenosti a pokud vám poskočí level už v průběhu bitvy, může to znamenat zvrat. Aby se focusu dalo bránit, musí mít jednotky dostatek hitpointů – hráči musí být dána možnost jednotku zachránit. Tím je utvářen nevídaný prostor pro micromanagement. K tomu si přičtěte záměrně neobratné chování jednotek, kdy všichni do sebe neustále drcají, někdo neútočí správně, jiný vůbec… Warcraft III působí na první pohled jako pomalá hra, ale je to dáno jeho mnohavrstevností – na vyšší úrovni je to hra velmi intenzivní vzhledem k tomu, kolik detailů můžete ve hře udělat lépe než umělá inteligence. I při boji s creepy někdy záleží na tom, v jakém pořadí jednotky přiběhnou, jindy na tom, kdo první vystřelí. Každý detail se počítá. Mapy zcela jistě nemůžou být náhodně generované, hráči je musí předem perfektně znát, aby jim mohli uzpůsobit taktiku. Utkání s živým soupeřem nikdy nekončí jednou velkou bitvou, protihráče musíte umořit sérií potyček, v kterých mu „focusnete“ více a/nebo důležitější jednotky, či dokonce hrdiny, a teprve po dosažení vyšších levelů si můžete dovolit jej zkusit dorazit (samozřejmě existují výjimky založené např. na rychlé expanzi, nebo tower rushi).

Dalším pozoruhodným prvkem v designu jednotek je jejich výrazná diferencovanost, co se týče síly. Jinými slovy v jiných strategiích jsou v „late game“ po aplikování upgradů využitelné i základní jednotky. Ve Warcraftu III, jak techujete vzhůru, se předchozí bojovníci stávají těžce obsoletní. Je to dáno tím, že sílu nabíráte nejen budováním a vylepšováním, ale i zmiňovaným levelováním hrdinů. Vše musí jít ruku v ruce strmě vzhůru. Když jsem tedy zmiňoval prim, jaký ve hře hrají hrdinové, nyní musím dodat, že posílení „late game“ jednotek k nim utváří vhodný protipól.

Správně ovládat jednotky Warcraftu III, je umění hodné mistrů, aby však hra byla úspěšná, musí myslet především na hráče, které tohle nezajímá. Pamatuju na tu úžasnou atmosféru úvodního videa i samotného tutoriálu. Kampaň působila velmi tísnivě, úzkostně – ten pocit ze zkázy, kterou přišli na zem rozsévat nemrtví, byl reálný. K tomu samozřejmě zapojení hrdinů utváří z jinak „odtažitého“ žánru RTS nečekaně osobní zážitek. Také díky menšímu počtu jednotek se Warcraft III odehrává o něco více zblízka, mapy tudíž zobrazují méně z herního světa, ale za to více vtáhnou hráče do konkrétní série bitev. Videa pak samozřejmě řadím k absolutní topce. Kampaň v žádném momentu nepůsobila jako slepenec scénářů, příběh není nijak složitý, ale funguje dokonale. Ačkoli kampaň po stránce nápadů, či hratelnosti nepřinesla takřka nic nového (tedy klasika typu něco dobij, něco ubraň, do toho nějaká mapa bez základny), tak z mého pohledu předčila i jinak kvalitní a výpravné kampaně ze série Starcraft, či C&C.

Screen ze hry Warcraft III: Reign of Chaos

Screen ze hry Warcraft III: Reign of Chaos

Screen ze hry Warcraft III: Reign of Chaos

Další obrázky hry Warcraft III: Reign of ChaosHODNOCENÍ HRY Warcraft III: Reign of Chaos PRO VÁŠ WEB


CDH.cz
<a href="https://www.cdh.cz/pc/Warcraft-III-Reign-of-Chaos-7585/" title="Hodnocení hry Warcraft III: Reign of Chaos"><img src="https://www.cdh.cz/api.php?hra=Warcraft+III%3A+Reign+of+Chaos&amp;platforma=pc" alt="Warcraft III: Reign of Chaos" width="160" height="31"></a>


Přihlaste se

Jméno:
Heslo:
Pamatovat

Sledujte nás

Nejnovější obrázky

Duke Nukem Forever
SnowRunner
Mafia: Definitive Edition
Mafia: Definitive Edition
Mafia: Definitive Edition

Soutěž s CDH.cz

Anketa

Plánujete pořízení nové konzole?

Ano, PlayStation 5

22 %

Ano, Xbox Series X

13 %

Ano, Nintendo Switch

9 %

Ne, vystačím si s PC

37 %

Ne, hraji na mobilu

18 %

Celkem hlasů: 539


Hra Warthunder zdarma